אריק איינשטיין שר על חיימיקו: איש הסירות האגדי

על גדות הירקון, תל-אביב 1983

 

על גדות הירקון,
רגליים לא במיים.
על גדות הירקון,
דגים מתים בינתיים.
ריח של מוות סובב באויר.
אני רוצה לבכות, אדוני ראש העיר
על גדות הירקון.

הנחל הזה ראה ימים יפים,
ספינות לבנות ריחפו על המים.
תל אביב אהבה את הנחל הזה
שבע טחנות תאוה לעניים.

איש אחד, כאילו רגיל,
ממשיך לבנות סירות, לא עוזב את המים.
עצוב לו מאוד בשקט הזה
יושב, מתפלל ומביט לשמים.

על גדות הירקון,
רגליים לא במים.
על גדות הירקון,
דגים מתים בינתיים.
ריח של מוות סובב באויר.

אקליפטוסים גדולים נושמים בקושי.

אם גדלתם בישראל הטובה והתמימה רוב הסיכויים שתמצאו פיסה ממכם בכתבה. משפחת סילבס מייסדי תרבות השייט בישראל שמקורה בסלוניקי הרחוקה עוד בשנת 1915 היא "חתיכת היסטוריה" כפי שציטט נתן זהבי בכתבתו האחרונה על המשפחה מלפני קצת יותר משנה. זהו סיפור על ההוויה הישראלית, שמראה בתוכו איך פיסות תרבות בחיינו מתחברות לסיפור אחד, של משפחה אחת משפחת סילבס.

עוד בשנת 1930 עלה מסלוניקי שביוון אב המשפחה – חיים סילבס באונייה נושנה יחד עם 7 אחיו. חיים היה הבכור ביותר בן 15 אך הוא וכל אחיו עזרו לפרנסת המשפחה בשנה הראשונה בישראל כאשר עבדו בנמל חיפה. מספר שנים אחר"כ כאשר עבר לתל אביב היה ממקימי נמל תל אביב וממשלטי הדעה במקום. מאורעות 1936 הבריחו את סילבס להסתתר בירקון להשתקע שם ולהתחיל לעשות משהו שידע שנמצא בתוכו-לבנות אוניות וסירות.

 

רשת "ההופה" הפרנסה של החורף בירקון - שנות 40-50

רשת "ההופה" הפרנסה של החורף בירקון – שנות 40-50

בשנה זו ראש עיריית תל אביב היה דיזינגוף אשר בא ושאל את חיים מה מעשיו במקום, ושראה שחיים בונה ספינות גדולות ובזמנו הפנוי דג דגים, אמר משפט שייזכר לעד- אתה חיימיקו תשמור על מקום יקר זה. במשך השנים חיימיקו עוד שמר , והעביר את תרבות התורה של בניית הסירות והוואי לבנו משה, שהוא העביר אותו לבנו חיים הקטן. הירקון פרח צולמו סרטים מפורסמים כמו מציצים,אסקימו לימון שהנציחו את המקום כעליה לרגל של זוגות אוהבים מכל ארץ ישראל. אצל חיימיקו ישבו אישיות כגון אריק איינשטיין –אשר כתב על חיימיקו את השיר" על גדות הירקון", אורי זוהר ,ריקי גל ועוד. בשנת 1938 כבר היה חיימיקו בונה הסירות הגדול ביותר בישראל ובנה ספידבורטים ,חסקות לכל מדינת ישראל.

תחנה ליד קולנוע פאר 1930-1960

תחנה ליד קולנוע פאר 1930-1960

בשנת 1961 הקים חיימיקו את המסעדה היוונית המפורסמת פיראוס על גדות הירקון. זמרים מייוון רקדניות מטורקיה היו נוהרים לרקוד ולשיר ל 500 האורחים שהיו מבלים כל ערב במקום. לספינה היו עולים בעזרת גשר מיוחד או בעזרת סירות המשוטים של חיימיקו הכל כדי לשמוח ולרקוד.

קפה צף פיראוס בירקון

קפה צף פיראוס בירקון

שפכים ממפעלי הסביבה הוזרמו לירקון והרסו את הגדה השייט והאגדה. בשנת 1967 התחילה המלחמה והמסעדה נסגרה.

 
"אל תתנו להרוס אותנו" - תחילת הזרמת שפכים לירקון 1960 עד היום

"אל תתנו להרוס אותנו" – תחילת הזרמת שפכים לירקון 1960 עד היום

חיימיקו חזר לעסקי הספנות והתחיל לבנות את מודל הפדלים הראשון בארץ. המשפחה גם בנתה את האופנוע ים הראשון והיחיד בישראל שהשתתף גם בתחרות עולמית וזכה לתשומת לב רבה.

ספינת הטיולים "דנה" נבנתה בירקון, במיוחד למים רדודים עבור הפארק הלאומי - ייצור: סילבס

ספינת הטיולים "דנה" נבנתה בירקון, במיוחד למים רדודים עבור הפארק הלאומי – ייצור: סילבס

בשנת 1985 העבירו את המסורת השייט לפארק לאומי רמת גן אשר כללה ועד היום כוללת את מבחר הסירות המרהיבות והרבות ביותר שנראו בישראל. ביניהם 2 ספינות, סירות פדלים משוטים ומנוע.

חלק מצוות ה-שייט בפארק הלאומי ברמת גן

חלק מצוות ה-שייט בפארק הלאומי ברמת גן

כאשר הולכים לשוט בכל מקום בארץ רוב הסיכויים שהסירה נבנתה ע"י מספנת סילבס או שזהו חיקוי של דגמי אותה המספנה ושאתם נוגעים בחתיכת היסטוריה שמקורה עוד מיוון וכולנו היינו חלק ממנה, כי היא חלק מההוויה הישראלית שלנו, עוד מהירקון. תוכניות רבות שודרו על המשפחה, כתבות רבות נכתבו על סילבס כדוגמא להצגת ארץ ישראל הישנה והטובה.

שלושת הדורות למשפחת סילבס חיימיקו, מושיקו וחיים

שלושת הדורות למשפחת סילבס חיימיקו, מושיקו וחיים

כיום משפחת סילבס מביאה את הבשורה החדשה לארץ: הגונדולה הראשונה בישראל היישר מאיטליה ! 11 וחצי מטר של סירה מרהיבה שתשייט בפארק היפה במדינה ותקרה על שמה-"הכי רעננה". הגונדולה תיתן מענה לכל סוג של רומנטיקה, הצעות נישואין יום כיף וצילומי חתונה בלתי נשכחים, וכל אירוע אינטימי שמבקשים האורחים. מוזיקת סרנדות, גונדולר שישיט הפתעות כיין, פיקניק, וסתם פרח לכל איש יהיו חלק מהאווירה הקוסמית שהגונדולה תשליט, וכאן תסמכו על חיימיקו ומושיקו שיחזירו את ה-רומנטיקה של שנות ה 60 בזמני הירקון בצורה מודרנית שקטה ואינטימית לתושבי המקום!

הגונדולה הראשונה ביבשת אסיה, הובאה ושופצה ע"י מושיקו סילבס

הגונדולה הראשונה ביבשת אסיה, הובאה ושופצה ע"י מושיקו סילבס

סגירת תפריט